Čeština (Česká republika)English (United Kingdom)

Wizardbull - Staffordshire Bullterrier, Stafordšírský bulteriér, Stafforshire Bull Terrier

Cruftova výstava 2005 - aneb jak jsem viděli pravé anglické staffíkyLetos v březnu jsem si splnila svůj sen a spolu se Simonou (chov.stanice Fransimo Bohemia) a Ivou (chov.stanice Eilatan) jsme vyrazili do Anglie na Cruftovu výstavu.
Simona s manželem Jindrou už tam byli i v loňském roce, a tak jsme cestu měli již o něco jednodušší než oni v roce minulém. Cesta do Anglie byla poměrně v klidu, i když počasí nebylo ideální. Za to zpáteční cesta byla o to horší, hlavně díky špatnému počasí a zácpě v Bruselu i o 7 hodin delší.
Do Birminghamu jsme dorazili ve středu 9. března, trošku jsme sice bloudili, ale podle mě to bylo hlavně díky tomu, že v Anglii se jezdí na opačné straně než u nás, a to nás při hledání v mapě mátlo. Nakonec jsme ale hotel šťastně našli, ubytovali se, a šli si trochu prohlédnout město.
Večer jsem chvíli poseděli, popovídali, vypili dobré vínko, a šli spát. Musím říct, že kdybych za sebou neměla tak náročný den, tak by se mi samou nedočkavostí usínalo velice špatně. Ale dočlali jsem se. Bylo tu ráno, a nastal den D. Výstaviště jsme našli hladce, a už jsme, byli v hale kde se to hemžilo psí krásou. Okamžitě jsme našli výstavní kruhy a boxy se staffíky. Mají to zde velice pěkně zařízené. Každý přihlášený pejsek má svůj box označený výstavním číslem, a tak jsem si mohli ještě před výstavou prolédnout pejsky a rovnou se podívat do katalogu, o kterého staffíka jde.
Přesně v 9.00 hodin začalo posuzování. Psi i feny měli svůj vlastní kruh. Psi posuzoval Mr. D. Gilmour. Mimochodem, tento rozhodčí posuzoval naší klubovou výstavu v roce 2003. Ve vedlejším kruhu posuzoval fenky Mr. B.Bates.
Na rozdíl od našich výstav, tady začalo posuzování třídou veteránů. Myslím, že je to velice ohleduplné a starší pejsci si to určitě zaslouží. Pravidlo, že starší mají přednost zde platí i u pejsků. Možná by se naši výstavní funkcionáři mohli nad touto myšlenkou trošku zamyslet. Velice mě překvalipo, v jaké super kondici tito psí dědečkové a babičky byli. Velkou zásluhu na tom ale má i anglické podnebí. Nejsou zde takové rozdíly mezi zimou a létem, a to tomuto plemeni svědčí. Je zde dobře vidět, že nejlepší psi vždy uvidíte v zemi původu.
A pak už nastupovalo mládí. Oproti našim výstavám zde mají víc skupin. U nás máme i s třídou pracovní maximálně 7 tříd, a zde bylo 11 tříd. Nejpočetnější byla samozřejmě třída otevřená. Třída šampionů úplně chybí, ti se posuzují ve třídě otevřené. To co jsme viděli, byla opravdu pastva pro oči. Musím se přiznat, že mnohem víc mě zaujali fenky než psi. V mých očích byly dokonalé. Malé, osvalené s nádherně modelovanými hlavami a samozřejmě temperamentí a neuvěřitelně přátelské. Podle mého odhadu, váhový průměr okolo 14kg . Psi byli také úžasní, překrásné hlavy, svaly na nich jen hrály a nádherně se předváděli, jak v pohybu tak v postoji. Opravdu jsme nevěděli kam se dívat dřív, a kterého staffíka fotit dřív. Celkem se zde vystavovalo 197 psů a 184 fen celkem tedy 381 staffíků.
Atmosféra byla přátelská, vítězům se tleskalo a po té se dlouho fotilo, protože každý je chtěl mít na vyfocené.
Velice nás dojal starý pán, který vystavoval své dvě fenky. Asi mu o vítězství zase až tak nešlo, protože už jen účast na této výstavě je pro každého chovatele obrovský úspěch. Při vystavování se stále usmíval a bylo vidět , že své staffíky má opravdu rád.
Nakonec rozhodčí vybrali nejlepší fenku a nejlepšího pejska. Nejlepší fenkou se stala vítězka třídy otevřené Ch Bourtie Steal The Limelight JW, a nejlepším pes byl také vítěz třídy otevřené Ch Valglo Casanova at Crossguns.
Po té se oba rozhodční setkali v jednom kruhu, podali si ruce a začali vybírat absolutního vítěze. Rozhodčí se vyměnili, D.Gilmour posoudil fenku a B. Bates zase pejska. Musím uznat, že to neměli vůbec jednoduché. Oba dva velmi pečlivě oba jedince prohmatávali, přeměřovali a sledovali v pohybu. Nakonec se oba shodli, a absolutním vítězem se stal Ch Valglo Casanova st Crossguns. Propukl obrovský potlesk. Byl to opravdu obrovský úspěch, protože tento pejsek tuto prestižní výstavu vyhrál už po třetí za sebou. To se ještě v historii této výstavy žádnému psovi nepodařilo.
O to více nás to těšilo, protože jedna z mých fenek je vnučkou Ch Valglo Casanova at Crossguns, a pejsek, kterého si Simona Střížová v loňském roce dovezla z Anglie je jeho syn.
A tak pro nás Cruftova výstava tímto skončila. Ještě než jsem odjeli, jsem se šli rozloučit s panem D. Gilmourem, který si nás k našemu překvapení pamatoval. Zeptal se nás, zda se nám jeho posuzování líbilo, a přiznal, že vybírat z tolika kvalitních jedinců bylo opravu velice těžké.
Byl to pro nás opravdu nezapomenutelný zážitek, a určitě i obrovské poučení . Chtěla bych tímto poděkovat Simoně Střížové, za to, že tento výlet uskutečnila, a že jsem s nimi mohla jet, a Jindrovi, že nás bezpečně dovezl tam i zpět.
Helena Semeráková (chov.stanice Wizard Bull)